Zavrieť

Porady

Technické zhodnotenie prenajatého majetku

prispievateľ do odborných časopisov, večný odporca nelogických výkladov zákona ...viac
Dobrý deň,
poprosila by som Vás o váš názor na technické zhodnotenie prenajatého majetku. Spoločnosť si prenajala zo zahraničia stroj. V nájomnej zmluve sa zaviazala, že nájomca zabezpečí a uhradí náklady spojené s dovozom, inštaláciou a montážou predmetu nájmu, pripraví priestory pre osadenie nájmu a zabezpečí prívod energií.
Stroj zo zahraničia priviezla, potom ho žeriavom musela previesť od brány až po miesto kde sa bude osádzať , a následne ho osadila. Na každú činnosť sú osobitne vystavené faktúry. Neskôr na tomto stroji vykonala technické zhodnotenie - modernizáciu - rozšírila o súčasti ktoré neboli v pôvodnom osadení a sú neoddeliteĺnou časťou tohoto stroja. Je podľa Vášho názoru preprava stroja prevádzkovým nákladom ?

Ďakujem
Usporiadat
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
Nie je. .
0 0
Metodik Metodik

Metodik je offline (nepripojený) Metodik

prispievateľ do odborných časopisov, večný odporca nelogických výkladov zákona ...viac
Podľa mňa je. Prečo si myslíš že nie je ? Ide o prenajatý stroj, a podľa definície technického zhodnotenia nejde ani o rekonštrukciu, modernizáciu ani o prístavbu a nadstavbu. Stroj sa doviezol a až následne bol technicky zhodnotený.
0 0
Metodik Metodik

Metodik je offline (nepripojený) Metodik

prispievateľ do odborných časopisov, večný odporca nelogických výkladov zákona ...viac
Ešte doplním, a zároveň nie je možné toto vsunúť do obstarávacej ceny stroja, pretože ide o prenajatý stroj.
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Aj na prenajatom majetku môžeme vykonať TZ. Ide o INY MAJETOK, ak je TZ vyššie ako 30000, Sk. Odpisujeme v tej istej skupine, ako by bol zaradený stroj.

Ak si vykonala Fy na vlastné náklady prepravu stoja, začo jej bola vystavená Fa, ďalej urobila instaláciu, montáž, ide o prevádzkový náklad, nebol by ak by bol stroj vo vlastníctve, tieto výdavky by tvorili OC.

modernizácia, je to TZ vykonané nájomcom.
0 0
kikoza kikoza

kikoza je offline (nepripojený) kikoza

V prenajatých priestoroch budovy sme vykonali tehchnické zhodnotenie s povolením majiteľa. Následne si započítavame nájom.Zaujímalo by ma toto: v JÚ si zaúčtujem
1./ nákup DM-techn. zhodnotenie /keď sa nebude odpisovať,stále to bude ako náš majetok ako sa prejaví opotrebovanie?
alebo
2./ ako výdavok neovplyvňujúci daň ?
0 0
kikoza kikoza

kikoza je offline (nepripojený) kikoza

kikoza Pozri príspevok
V prenajatých priestoroch budovy sme vykonali tehchnické zhodnotenie s povolením majiteľa. Následne si započítavame nájom.Zaujímalo by ma toto: v JÚ si zaúčtujem
1./ nákup DM-techn. zhodnotenie /keď sa nebude odpisovať,stále to bude ako náš majetok ako sa prejaví opotrebovanie?
alebo
2./ ako výdavok neovplyvňujúci daň ?
posúvam....
0 0
kikoza kikoza

kikoza je offline (nepripojený) kikoza

nikto nevie?? Alebo som sa zle pýtala?
Alebo všetci pozeráte DRAKA,keďže je deň otvorených dverí?
Naposledy upravil kikoza : 14.03.07 at 12:14
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

kikoza Pozri príspevok
V prenajatých priestoroch budovy sme vykonali tehchnické zhodnotenie s povolením majiteľa. Následne si započítavame nájom.Zaujímalo by ma toto: v JÚ si zaúčtujem
1./ nákup DM-techn. zhodnotenie /keď sa nebude odpisovať,stále to bude ako náš majetok ako sa prejaví opotrebovanie?
alebo
2./ ako výdavok neovplyvňujúci daň ?
Sme v podvojnom účtovníctve, nesprávne zaradené.
1. zaúčtujete ako VOZD, opotrebovanie sa prejaví priamym výdavkom, zaúčtujete priamo do nákladov, nebudete to odpisovať, ak chcete...ale iba ak je TZ nižie ako 30 000, Sk
2. VOZD, pokiaľ je TZ nižsie ako 30000, Sk, pokial by bolo vyššie, musíte odpisovať samostatne toto TZ ako iny majetok, zaradíte do OS ako je nehnuteľnosť a odpisujete 20 rokov. Vtedy by to bol no tak teraz naozaj neviem, ale mam pocit ze vacsina sa priklana k uplatnovaniu odpisov.
joooooj, neviem, musim este poskumat.
ale dakujemas vydavok NZD, do výdavkov OZD by sa Vám to dostalo ročne vo forme odpisoav

Neviem, čo je DM (drobny majetok? )
0 0
kikoza kikoza

kikoza je offline (nepripojený) kikoza

Vidno,že je už pred koncom marca. Vôbec som si nevšimla, že sa pýtam v PÚ. To techn. zhodnotenie je nad 200 tis. Problém je ale to, že budova nie je naša a odpisuje si to majiteľ.Ja som chcela vedieť,či si to môžem vôbec dať ako techn. zhodnotenie/a čo s tým ďalej/ alebo výdavok NZD.

DM je dlhodobý majetok.
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

kikoza Pozri príspevok
Vidno,že je už pred koncom marca. Vôbec som si nevšimla, že sa pýtam v PÚ. To techn. zhodnotenie je nad 200 tis. Problém je ale to, že budova nie je naša a odpisuje si to majiteľ.Ja som chcela vedieť,či si to môžem vôbec dať ako techn. zhodnotenie/a čo s tým ďalej/ alebo výdavok NZD.

DM je dlhodobý majetok.
S prenajímateľom ste mali uzatvoriť písomný súhlas, že súhlasí s vykonaním TZ. Keď súhlasíl, vykonali ste TZ (je dôležitý mať tento súhlas s prenajímateľom, ak by došlo k nejakému sporu, pretože s TZ prenajímateľovi vznikajú povinnosti z titulu dani z príjmov ......ZDP par. 17.. to nás ale nezaujíma.)
Po vykonaní TZ so súhlasom pren, ho zaradíte (tz) AKO INý MAJETOK a odpisujete v tej istej odpisovej skupine ako budovu, t.j. 4.OS, 20 rokov. To, že si budovu odpisuje majiteľ, je v poriadku (on má narok na odpisovanie svojho majetku), ale toto TZ si odpisujete vy ak máte písomný súhlas, ako som napísala. Nemôžete si dať celé TZ ako VOZD. TZ účtujete v priebehu roka ako VNZD. Do VOZD sa Vám dostáva cez odpisy.
napr. v roku 2006 ste vykonali TZ. (200 000,- VNZD) Odpis z TZ ako VOZD, kt. Vám zníži ZD bude 10 000, Sk. (200000/20). V roku 2007 odpis 10 000 Sk, pokiaľ ste použili rovnom. odpisovanie ......
1 0
koňo koňo

koňo je offline (nepripojený) koňo

Účtovne musíš technické zhodnotenie zaradiť do DM (ako iný majetok na účte 021). Takýto majetok sa má odpisovať daňovo 20 rokov (rovnomerne alebo zrýchlene) a účtovne iba počas dohodnutej doby nájmu.
Z hľadiska dane z príjmu sa ti odpis daňovo uzná len vtedy, ak máš v nájomnej zmluve povolenie prenajímateľa takéto technické zhodnotenie vykonať a odpisovať.
1 0
janka01 janka01

janka01 je offline (nepripojený) janka01

Dobrý večer. Mám podobný problém. máme priestor v prenájme a plánujeme v ňom robiť stavebné úpravy za cca 500.tis. z predchádzajúcich príspevkov som pochopila, že je možné toto technické zhodnotenie odpisovať v našom účtovníctve. Mňa však zaujíma ako je to s DPH? My sme platcovia Dph. Práce , ktoré budú postupne vykonávané, materiál, ...... môžem si ja uplatniť DPH? postupne v časovom slede??? alebo až po skolavdovaní? a ešte keďže toto technické zhodnotenie sa odpisuje 20 rokov a ja mám zmluvu o prenájme len 10 rokov, tak tých zvyšných 10 rokov si to už nemôžem uplatniť? A nájomca - vlastník budovy si môže nejakým spôsobom dostať do svojho účtovníctva toto technické zhodnotenie budovy? Myslím že nie, kedže si odpisy budem uplatňovať ja, ale pýtam sa či je to tak? Ďakujem za odpovede.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
janka01 Pozri príspevok
Dobrý večer. Mám podobný problém. máme priestor v prenájme a plánujeme v ňom robiť stavebné úpravy za cca 500.tis. z predchádzajúcich príspevkov som pochopila, že je možné toto technické zhodnotenie odpisovať v našom účtovníctve. Mňa však zaujíma ako je to s DPH? My sme platcovia Dph. Práce , ktoré budú postupne vykonávané, materiál, ...... môžem si ja uplatniť DPH? postupne v časovom slede??? alebo až po skolavdovaní? a ešte keďže toto technické zhodnotenie sa odpisuje 20 rokov a ja mám zmluvu o prenájme len 10 rokov, tak tých zvyšných 10 rokov si to už nemôžem uplatniť? A nájomca - vlastník budovy si môže nejakým spôsobom dostať do svojho účtovníctva toto technické zhodnotenie budovy? Myslím že nie, kedže si odpisy budem uplatňovať ja, ale pýtam sa či je to tak? Ďakujem za odpovede.
Na to aby si uplatňovala odpisy z TZ budovy potrebuješ súhlas od majiteľa. DPH si uplatníš postupne, ako máš doklady. Ak máš nájom iba na 10 rokov, tak skús sa dohodnúť s majiteľom na nejakej kompenzácii (znížené nájomné, resp. odpustenie nájomného)
0 0
janka01 janka01

janka01 je offline (nepripojený) janka01

Nehnevajte sa , až teraz som si všimla, že som pokračovala v teme založenej v podvojnom účtovníctve. Otázka sa týka jednoduchého účtovníctva. Vďaka ešte raz.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
janka01 Pozri príspevok
Nehnevajte sa , až teraz som si všimla, že som pokračovala v teme založenej v podvojnom účtovníctve. Otázka sa týka jednoduchého účtovníctva. Vďaka ešte raz.
To je v poho. Aj v JÚ je to rovnako.
0 0
mudroš mudroš

mudroš je offline (nepripojený) mudroš

Myslím si, že náklady súvisiace s obstaraním dlhodobého hmotného majetku sú súčasťou jeho ocenenia. A lízing sa už z hľadiska účtovníctva považuje za obstaranie dlhodobého hmotného majetku (§30a ods. 4 posledná veta). A zákone o dani z príjmu sa to chápe rovnako.
Čo sa týka technického zhodnotenia prenajatého majetku, vyžaduje sa písomná zmluva v ktorej sa uvedie, že vlastní prenajatého majetku nebude účtovať o technickom zhodnotení.
Ak by vlastník dal súhlas s technickým zhodnotením (bez súhlasu by to bol neoprávnený zásah do cudzieho majetku), ale nebude písomná zmluva, že o TZ bude účtovať nájomca, bol by to naturálny príjem vlastníka a musel by ho zdaniť (§ 17 ods. 22).
Čo sa týka odpisovania:
- z účtovného hľadiska je TZ súčasťou ocenenia dlhodobého hmotného majetku,
- z daňového hľadiska je to "iný majetok" (§ 22 ods. 6 písm. f)).
1 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

mudroš Pozri príspevok
Myslím si, že náklady súvisiace s obstaraním dlhodobého hmotného majetku sú súčasťou jeho ocenenia. A lízing sa už z hľadiska účtovníctva považuje za obstaranie dlhodobého hmotného majetku (§30a ods. 4 posledná veta). A zákone o dani z príjmu sa to chápe rovnako.
Čo sa týka technického zhodnotenia prenajatého majetku, vyžaduje sa písomná zmluva v ktorej sa uvedie, že vlastní prenajatého majetku nebude účtovať o technickom zhodnotení.
Ak by vlastník dal súhlas s technickým zhodnotením (bez súhlasu by to bol neoprávnený zásah do cudzieho majetku), ale nebude písomná zmluva, že o TZ bude účtovať nájomca, bol by to naturálny príjem vlastníka a musel by ho zdaniť (§ 17 ods. 22). Áno, ale len vtedy, ak by si zvýšil VC budovy o vykonané TZ vlastník nehnuteľnosti. Ale vlastník si nezvýšil VC (zostatkovú), lebo dal súhlas, že TZ bude odpisovať nájomca. Nepeňažným príjmom by bolo, keby dal súhlas na vykonanie TZ, ale nájomca by ho neodpisoval ako iny majetok, vtedy by si zvýšil VC (ZC)
-B - keď dojde k ukončeniu nájmu, pôjde o nepeňažný príjem prenajímateľa, keď prevezme ZC od nájomcu, a zvýši si o túto hodnotu VC (ZC) majetku.
Všetko závisí od zmluvy. Môže po ukončení nájmu prevziať TZ odplatne, resp. bezodplatne (nep. príjem bezodplatné)
Čo sa týka odpisovania:
- z účtovného hľadiska je TZ súčasťou ocenenia dlhodobého hmotného majetku,
- z daňového hľadiska je to "iný majetok" (§ 22 ods. 6 písm. f)).
Už to tu bolo napísané. všetko.
Ale vyjadrím sa .... (tučným písmom)
1 0
mudroš mudroš

mudroš je offline (nepripojený) mudroš

A vlastník dá súhlas s TZ ale nedá písomný súhlas s tým, aby TZ odpisoval nájomca, ta má povinnosť zvýšiť ocenenie majetku. Aj keby to neurobil, tak je to jeho naturálny príjem.
Ak by nedal súhlas s vykonaním TZ tak to jeho príjem nebude.
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

mudroš Pozri príspevok
A vlastník dá súhlas s TZ ale nedá písomný súhlas s tým, aby TZ odpisoval nájomca, ta má povinnosť zvýšiť ocenenie majetku. Aj keby to neurobil, tak je to jeho naturálny príjem, ale až po ukočení NZ, zle si to vysvetľuješ
Ak by nedal súhlas s vykonaním TZ tak to jeho príjem nebude.- tak by tam nájomca ani nemusel ísť, nájde si inú nehnuteľnosť. Súhlas sa dáva preto, aby nájomca nerobil v nehnuteľnosti, to čo chce. Prenajímateľ má na svoju ochranu, ten písomný súhlas.l
Nesúhlasím s Tvojimi tvrdeniami, zákon to jasne definuje.
A ja sa pýtam, Mudroš.
Ale prečo, to má byť jeho naturálny príjem, keď nezvýši VC nehnuteľnosti. Veď TZ ako iný majetok odpisuje nájomca.
Mám nehnuteľnosť za 5 mil. Sk. Nájomcovi dám súhlas, že môže odpisovať TZ vo výške 1.mil Sk. Ja ako prenajímateľ odpisujem budovu zo VC 5. mil. Sk, nájomca si odpisuje TZ, z ceny 1.mil Sk. Prečo by som mala z 1mil. mať naturálny príjem, veď som si nezvýšila VC nehnuteľnosti o 1 mil. Keby som to urobila a robím odpisy zo 6 mil. Sk, tak ano, je to moj nat. príjem, a v tom prípade TZ nájomca nemôže odpisovať. Nemôžeme si z tohto uplatnovať odpisy obaja.
Po ukončení NZ, môžem odkúpiť TZ v ZC od nájomcu, vtedy si zvýšim, VC budovy o TZ. Ale tu si ho aj vyplatím.
Naturálnym príjmom by bolo, ak by som prevzala TZ bezodplatne a zvýšila som si VC o TZ. Vtedy by bolo TZ mojim naturálnym príjmom peri bezodpllatnom.
Ak sa pozeráš do zákona, tak tam píše ....a to v zdaňovacom období v ktorom:
a. ..... vlastník zvýšil VC (ZC) tohto majetku. Ale prenajímateľ ju nezvýšil, nemá mať čo naturálny príjem. (Tvoje vysvetlenie je, aj keď to neurobí je to jeho naturálny príjem, nie je!!!!! On nemá nič s TZ iným majetkom, je tu iba súhlas, že to nájpmca môže urobiť, na jeho výdavky)
b....... dojde k ukončenieu nájmu, tak až vtedy ide o nepeňažný príjem.

Tvoje tvrdenia sú nesprávne.

Možno si to mýliš s opravami, tie sú nepeňažným príjmom prenajímateľa, kt. dal písomný súhlas na opravu. Mám vo svojej budove banku. A ona odo mňa potrebuje písomny súhlas s vykonanými opravami nad 20 tis. Sk. Ak sú vyššie a urobí si ich bez môjho súhlasu. Hodí si ich do nákladov, pri DK jej ich vyhodia, lebo nemá odo mňa písomný súhlas. A ja ako prenajímateľ som čistý, nič som jej nepodpísal .... Aj ja ako prenajímateľ si musím riadne uvedomiť s čím budem súhlasiť. Nedovolím, aby si maľovala budovu, každý rok, keĎ JEJ TO vyhovuje. Ved by som sa nedoplatila ako prenajímateľ z nepenažných príjmov.

Ináč, viem o čom hovorím, ak si môj výklad nepochopil, škoda ......
1 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Trošku som sa rozčertila, ale pre pochopenie:
Mám nehnuteľnosť, kt. som prenajala banke. Mam NZ, v kt. mám uvedené, .....
Odpisujem budovu. Banka urobila niekoľkomilionove TZ. Ja som si nezvýšila VC, o toto TZ, neviem si predstaviť, že by som z toho platila nepeňažný príjem, radšej by som budovu nedala do prenájmu. Keby som odpisovala ja TZ, je jasný nepen. príjem (do nákladov by sa mi postupne dostával cez odpisy)

V NZ mám uvedené, že ich TZ po ukončení nájmu prevezmem v ich ZC a zaplatim im to. Keby som prevzala zadarmo, tak vtedy je nepeňažný príjem.
Ďalej mám uvedené, kt. ich TZ neprevezmem. Trezor, no načo by mi bol. Nech si ho odinštalujú a dajú miesto, kde sa nachádzal do povodneho stavu. Tu nejde o nepen. príjem. Nič som s tým trezorom nemala.

Neviem, či som mojimi príspevkami dosť jasne vysvetlila, čo je a čo nie je nep príjem.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať